Ispis statistike od 28. 12. 2011.

Ukupno: 219517
« Svibanj 2024 »

Pretražite knjižnicu

Korisni sadržaji

PORTAL ZA ŠKOLE

E LEKTIRE

PROLEKSIS ENCIKLOPEDIJA

EDUTORIJ

OFFICE 365 ZA ŠKOLE

UPISI U SREDNJU

Posjet Jasenovcu i Novskoj
Autor: Dejan Šiptar, 5. 10. 2023.

4. listopada 2023. naši učenici sedmih i osmih razreda posjetili su Spomen-područje Jasenovac. Terenska nastava je organizirana na preporuku Ministarstva znanosti i obrazovanja te omogućuje učenicima da prošire znanja o holokaustu. Posjet su započeli obilaskom područja na kojem je u vrijeme Drugog svjetskog rata bio smješten koncentracijski logor sve do poznatog monumentalnog spomenika Kamenog cvijeta autora Bogdana Bogdanovića. Unutar spomenika je položena brončana ploča u kojoj su upisani stihovi iz poeme Jama Ivana Gorana Kovačića.

Učenici su na tom putu poslušali stručno predavanje i doznali o strahotama vremena gdje su život izgubili mnogi Romi, Hrvati, Srbi i Židovi.

Na maketi logora kustos je objasnio kako je logor izgledao, što se događalo i kakvi su uvjeti vladali te gdje su logoraši odvođeni na pogubljenje.

Oko spomenika se nalaze zemljani humci- simbolično naznačena mjesta na kojima su nekad bile barake u kojima su boravile žrtve logora te udubljenja koja simboliziraju grobnice i mučilišta.

Drugi dio posjeta odvijao se radno za naše učenike koji su podijeljeni u grupe morali odgovoriti na tematska pitanja tako da odgovore potraže u Memorijalnom muzeju. Rezultate svog istraživačkog rada su predstavili u obrazovnoj prostoriji gdje su pokazali da su puno toga naučili i da im je posjet bio koristan.

Nakon Jasenovca, učenici su se zaputili u Novsku u Poduzetnički inkubator PISMO namijenjen industriji razvoja videoigara gdje su poslušali predavanje o tome kako nastaju videoigre te su nakon toga imali priliku upoznati se s najsuvremenijom opremom za testiranje videoigara koja obuhvaća simulator vožnje, simulator pokreta u virtualnoj stvarnosti, simulator pokreta – žiroskop, simulator letenja, VR potpunu rotaciju i simulator 360 stupnjeva. Učenici su uživali isprobavajući razne simulatore, a na kraju terenske nastave puni dojmova i novih spoznaja vratili se kućama.

Učiteljica Danijela Juren